Onsdag
07 Feb 1 match
Lördag
10 Feb 2 matcher
Lördag
17 Feb 1 match
Söndag
18 Feb 1 match
Lördag
24 Feb 1 match
Söndag
25 Feb 1 match
Lördag
02 Mar 2 matcher
Fredag
08 Mar 1 match
Söndag
10 Mar 2 matcher
Söndag
17 Mar 1 match
Lördag
23 Mar 1 match

KAIS Mora hedrar och hyllar Peter Wallin

22 oktober 2022 17:00

KAIS Moras styrelse har beslutat att föreningens första "tröja i taket" ska bli nummer 16. Peter Wallins nummer under de, väldigt många, aktiva åren som spelare i föreningens representationslag.


KAIS Mora hedrar och hyllar Peter Wallin

KAIS Moras styrelse har beslutat att föreningens första "tröja i taket" ska bli nummer 16. Peter Wallins nummer under de, väldigt många, aktiva åren som spelare i föreningens representationslag.

Peter Wallin vars gärning för innebandyn i stort och för utvecklingen av innebandyn i Mora är vida erkänd såväl lokalt, nationellt och internationellt. Med en karriär på dryga 40 år som innefattat olika uppdrag och positioner, på och brevid plan, är det onekligen en inflytelserik karriär som Peter Wallin haft hittills.

Det är inte alls så att vi vill att Peter ska pensionera sig, vi vill visa vår uppskattning för de år av arbete han lagt ner på innebandyn i Mora och i KAIS Mora. Det är föreningens högsta hedersbetygelse, vi hissar tröjan och pensionerar numret för laget i högsta serien i herrsektionen. I och med att KAIS Mora firar 40 år i år som förening så tyckte vi att det passade bra att hedra Peters insats just i år. Peter var ju en av grundarna till Mora IBK som sedemera blev det vi idag känner som KAIS Mora. Det var heller inget snack om att det var just Peters nummer som skulle vara föreningens första pensionerade nummer, det var ett enkelt beslut för en enig styrelse, berättar KAIS Moras ordförande Anders Forsberg.

En glad Peter Wallin berättar:

Det känns oerhört hedrande att få uppleva detta. 40 år har gått sen jag började med innebandyn och den har gett mig så otroligt mycket. Att då få kröna den tiden med en tröjhissning blir väldigt speciellt.

Tröjhissningen följt av en kort ceremoni kommer att ske den 20e november 2022 innan herrlagets match mot Dotteviks IF.