Söndag
09 Okt 1 match
Lördag
15 Okt 2 matcher
Söndag
16 Okt 1 match
Lördag
22 Okt 1 match
Söndag
23 Okt 1 match
Fredag
28 Okt 1 match
Lördag
05 Nov 1 match
Lördag
19 Nov 1 match
Söndag
20 Nov 1 match
Söndag
27 Nov 2 matcher
Lördag
03 Dec 1 match
Söndag
04 Dec 1 match
Fredag
09 Dec 1 match
Söndag
11 Dec 1 match
Lördag
17 Dec 2 matcher
Onsdag
11 Jan 1 match
Lördag
14 Jan 2 matcher
Söndag
15 Jan 1 match
Lördag
21 Jan 1 match
Söndag
22 Jan 2 matcher
Fredag
27 Jan 1 match
Lördag
28 Jan 1 match
Lördag
11 Feb 1 match

KAIS Mora hedrar och hyllar Peter Wallin

22 oktober 2022 17:00

KAIS Moras styrelse har beslutat att föreningens första "tröja i taket" ska bli nummer 16. Peter Wallins nummer under de, väldigt många, aktiva åren som spelare i föreningens representationslag.


KAIS Mora hedrar och hyllar Peter Wallin

KAIS Moras styrelse har beslutat att föreningens första "tröja i taket" ska bli nummer 16. Peter Wallins nummer under de, väldigt många, aktiva åren som spelare i föreningens representationslag.

Peter Wallin vars gärning för innebandyn i stort och för utvecklingen av innebandyn i Mora är vida erkänd såväl lokalt, nationellt och internationellt. Med en karriär på dryga 40 år som innefattat olika uppdrag och positioner, på och brevid plan, är det onekligen en inflytelserik karriär som Peter Wallin haft hittills.

Det är inte alls så att vi vill att Peter ska pensionera sig, vi vill visa vår uppskattning för de år av arbete han lagt ner på innebandyn i Mora och i KAIS Mora. Det är föreningens högsta hedersbetygelse, vi hissar tröjan och pensionerar numret för laget i högsta serien i herrsektionen. I och med att KAIS Mora firar 40 år i år som förening så tyckte vi att det passade bra att hedra Peters insats just i år. Peter var ju en av grundarna till Mora IBK som sedemera blev det vi idag känner som KAIS Mora. Det var heller inget snack om att det var just Peters nummer som skulle vara föreningens första pensionerade nummer, det var ett enkelt beslut för en enig styrelse, berättar KAIS Moras ordförande Anders Forsberg.

En glad Peter Wallin berättar:

Det känns oerhört hedrande att få uppleva detta. 40 år har gått sen jag började med innebandyn och den har gett mig så otroligt mycket. Att då få kröna den tiden med en tröjhissning blir väldigt speciellt.

Tröjhissningen följt av en kort ceremoni kommer att ske den 20e november 2022 innan herrlagets match mot Dotteviks IF.