Fredag
01 Okt 2 matcher
Söndag
03 Okt 1 match
Lördag
09 Okt 1 match
Söndag
10 Okt 1 match
Lördag
23 Okt 1 match
Söndag
24 Okt 1 match
Lördag
30 Okt 1 match
Söndag
31 Okt 1 match
Onsdag
03 Nov 1 match
Lördag
06 Nov 1 match
Söndag
07 Nov 1 match
Lördag
13 Nov 1 match
Söndag
21 Nov 1 match
Söndag
28 Nov 1 match
Lördag
11 Dec 1 match
Söndag
12 Dec 1 match
Lördag
18 Dec 1 match
Måndag
20 Dec 1 match
Tisdag
04 Jan 1 match
Torsdag
06 Jan 1 match
Lördag
08 Jan 2 matcher
Fredag
14 Jan 1 match
Lördag
15 Jan 1 match
Torsdag
20 Jan 1 match
Lördag
22 Jan 1 match
Söndag
23 Jan 1 match
Lördag
29 Jan 1 match

Fokus på framtid och utveckling för KAIS Moras nybildade ungdomsgrupp

15 november 2021 06:16

I våras lanserades en helt ny barn- och ungdomspolicy och KAIS Mora beslutade sig att ta ordentliga krafttag för att utveckla föreningens barn- och ungdomsverksamhet. Nu finns en ungdomsgrupp på plats med siktet inställt på att göra konkret verkstad av tankarna och långsiktigt utveckla ungdomsverksamheten.


Fokus på framtid och utveckling för KAIS Moras nybildade ungdomsgrupp

I våras lanserades en helt ny barn- och ungdomspolicy och KAIS Mora beslutade sig att ta ordentliga krafttag för att utveckla föreningens barn- och ungdomsverksamhet. Nu finns en ungdomsgrupp på plats med siktet inställt på att göra konkret verkstad av tankarna och långsiktigt utveckla ungdomsverksamheten.

  • En utvecklande och attraktiv miljö för barn och unga är inget man skapar utan att målmedvetet arbeta för det och nu har vi verkligen tagit de första stegen mot något riktigt bra och spännande över tid, säger Linus Blomkvist i den nybildade ungdomsgruppen.

Ungdomsgruppen består i nuläget av fem personer som själva är verksamma som tränare på olika nivåer. Till sin hjälp har de också föreningens ungdomsutvecklare Ulf Hallstensson, som även tränar SSL-laget. Gruppen har som uppgift att arbeta med tydligt fokus på utveckling och ska vara en stöttning och kompetensresurs för samtliga ledare på barn- och ungdomsnivå. Ungdomsgruppen har satt en plan för säsongen och kommer bland annat att rivstarta med en stor ledarkväll i Idre Fjäll Arena 22 november.

  • Vi har bjudit in samtliga ledare i föreningen till en kväll fylld av inspiration och möjligheter till viktiga samtal i angelägna ämnen. Det blir startskottet på att stärka föreningskänslan än mer, vilket vi tror är helt avgörande för att lyckas på sikt, säger Sandra Bälter, som också ingår i ungdomsgruppen.

Ledarkvällen kommer bland annat att bjuda på miniföreläsningar där ämnen som ungdomspolicyn, vikten av stöttande föräldrar och vägen mot en mer jämställd idrott är ämnen på agendan.

  • Dessutom handlar mycket om att fånga upp ledarnas egna tankar och få bättre vetskap om vilken stöttning de behöver och hur de ser på föreningens utveckling och framtid, säger Sandra Bälter.

Under hösten har ungdomsgruppen också genomgått Svensk Innebandys digitala jämställdhetsutbildning Fifty/Fifty och just jämställdhetsfrågan är något som gruppen vill belysa lite extra i arbetet framåt.

  • Utbildningen blev verkligen en ögonöppnare för oss där vi nu än tydligare ser vikten av att skapa en mer jämställd verksamhet framöver. Inte minst ur ett rekryteringsperspektiv. Det är så otroligt lätt att sitta fast i gamla strukturer och normer och man behöver lyfta fram dem i ljuset och våga göra saker på nya sätt. Det är en nödvändighet om föreningen ska kunna växa och ligga i framkant, säger Linus Blomkvist.

Ambitionen är förstås att så många som möjligt av KAIS Moras dryga sextiotalet ungdomsledare ska vara på plats på den stora ledarkvällen 22 november.

  • Vi ser verkligen fram emot att nu på allvar få dra igång det konkreta arbetet tillsammans med alla dem som bär barn- och ungdomsverksamheten framåt och gör ett helt fantastiskt arbete i sina lag, vecka efter vecka, avslutar Linus Blomkvist.