Onsdag
16 Feb 1 match
Fredag
18 Feb 1 match
Söndag
20 Feb 2 matcher
Söndag
27 Feb 2 matcher
Torsdag
03 Mar 1 match
Fredag
04 Mar 1 match
Söndag
06 Mar 2 matcher
Tisdag
08 Mar 1 match
Lördag
12 Mar 2 matcher
Lördag
19 Mar 1 match

Fokus på framtid och utveckling för KAIS Moras nybildade ungdomsgrupp

15 november 2021 06:16

I våras lanserades en helt ny barn- och ungdomspolicy och KAIS Mora beslutade sig att ta ordentliga krafttag för att utveckla föreningens barn- och ungdomsverksamhet. Nu finns en ungdomsgrupp på plats med siktet inställt på att göra konkret verkstad av tankarna och långsiktigt utveckla ungdomsverksamheten.


Fokus på framtid och utveckling för KAIS Moras nybildade ungdomsgrupp

I våras lanserades en helt ny barn- och ungdomspolicy och KAIS Mora beslutade sig att ta ordentliga krafttag för att utveckla föreningens barn- och ungdomsverksamhet. Nu finns en ungdomsgrupp på plats med siktet inställt på att göra konkret verkstad av tankarna och långsiktigt utveckla ungdomsverksamheten.

  • En utvecklande och attraktiv miljö för barn och unga är inget man skapar utan att målmedvetet arbeta för det och nu har vi verkligen tagit de första stegen mot något riktigt bra och spännande över tid, säger Linus Blomkvist i den nybildade ungdomsgruppen.

Ungdomsgruppen består i nuläget av fem personer som själva är verksamma som tränare på olika nivåer. Till sin hjälp har de också föreningens ungdomsutvecklare Ulf Hallstensson, som även tränar SSL-laget. Gruppen har som uppgift att arbeta med tydligt fokus på utveckling och ska vara en stöttning och kompetensresurs för samtliga ledare på barn- och ungdomsnivå. Ungdomsgruppen har satt en plan för säsongen och kommer bland annat att rivstarta med en stor ledarkväll i Idre Fjäll Arena 22 november.

  • Vi har bjudit in samtliga ledare i föreningen till en kväll fylld av inspiration och möjligheter till viktiga samtal i angelägna ämnen. Det blir startskottet på att stärka föreningskänslan än mer, vilket vi tror är helt avgörande för att lyckas på sikt, säger Sandra Bälter, som också ingår i ungdomsgruppen.

Ledarkvällen kommer bland annat att bjuda på miniföreläsningar där ämnen som ungdomspolicyn, vikten av stöttande föräldrar och vägen mot en mer jämställd idrott är ämnen på agendan.

  • Dessutom handlar mycket om att fånga upp ledarnas egna tankar och få bättre vetskap om vilken stöttning de behöver och hur de ser på föreningens utveckling och framtid, säger Sandra Bälter.

Under hösten har ungdomsgruppen också genomgått Svensk Innebandys digitala jämställdhetsutbildning Fifty/Fifty och just jämställdhetsfrågan är något som gruppen vill belysa lite extra i arbetet framåt.

  • Utbildningen blev verkligen en ögonöppnare för oss där vi nu än tydligare ser vikten av att skapa en mer jämställd verksamhet framöver. Inte minst ur ett rekryteringsperspektiv. Det är så otroligt lätt att sitta fast i gamla strukturer och normer och man behöver lyfta fram dem i ljuset och våga göra saker på nya sätt. Det är en nödvändighet om föreningen ska kunna växa och ligga i framkant, säger Linus Blomkvist.

Ambitionen är förstås att så många som möjligt av KAIS Moras dryga sextiotalet ungdomsledare ska vara på plats på den stora ledarkvällen 22 november.

  • Vi ser verkligen fram emot att nu på allvar få dra igång det konkreta arbetet tillsammans med alla dem som bär barn- och ungdomsverksamheten framåt och gör ett helt fantastiskt arbete i sina lag, vecka efter vecka, avslutar Linus Blomkvist.