Lördag
11 Jan 1 match
Söndag
12 Jan 1 match
Onsdag
15 Jan 1 match
Fredag
17 Jan 1 match
Söndag
19 Jan 2 matcher
Lördag
25 Jan 1 match
Måndag
27 Jan 1 match
Söndag
09 Feb 2 matcher
Lördag
15 Feb 1 match
Söndag
16 Feb 1 match
Lördag
22 Feb 1 match
Söndag
23 Feb 1 match
Lördag
29 Feb 2 matcher
Fredag
06 Mar 1 match
Söndag
08 Mar 2 matcher
Lördag
14 Mar 1 match
Söndag
15 Mar 1 match
Lördag
21 Mar 1 match

Ny tränare klar för herrlaget

5 april 2019 12:09

Efter att Martin Bladh gjort klart att han inte blir kvar i herrlaget pga tidsbrist har vi sökt efter ny tränare.


Från egna leden plockar vi upp den ambitiöse David Normark.

David har under 2 säsonger huserat i föreningens JAS/Div3 lag och gjort riktigt fina insatser där, när det stod klart att Martin lämnar har David alltid varit första prioritet.

Såhär säger David själv om nya uppdraget:

När jag fick frågan om jag var sugen på att ta över herrlaget så blir man såklart smickrad över att det jobb man lagt ner på innebandyn i Mora har varit uppskattat och att man gjort det så pass bra att man nu får möjlighet att kliva in i herrlaget. För min del var det inte så mycket att fundera på då jag trivs väldigt bra i föreningen, och efter mina två säsonger i U-verksamheten känner jag att jag har bra koll på spelarmaterialet

Trots att man trillade ur Allsvenskan så har man fått behålla dom flesta till kommande säsong, och det känns väldigt inspirerande att få jobba med så många etablerade killar men även de yngre grabbarna ska bli kul att få jobba med igen

Mina förväntningar såhär innan jag pratat med laget, är självklart en kvalplats till Allsvenskan i första hand

Jag som tränare är väldigt målmedveten,driven och ställer höga krav på laget men framförallt mig själv, så jag ser med stor längtan fram emot kommande säsong

Samtidigt vill herrlaget passa på och tacka Martin Bladh som gjort ett väldigt bra jobb i herrlaget genom åren, den tiden han lägger ner för föreningens skull är guld värt. Tyvärr räcker inte tiden alltid till och nu när Martin fick sitt andra barn så blir pusslet för stort, däremot så vill KAIS Mora inte släppa Martin helt, utan vi letar lösningar för att få han involverad i en annan roll inom föreningen.

Resterande av ledarstaben kommer presenteras senare